İnönü Mahallesi 1754 Sokak No:5 06370 Yenimahalle/Ankara
tr

Araçlarda Hava Filtresi Kullanmanın Önemi

08.12.2018
7
Araçlarda Hava Filtresi Kullanmanın Önemi

Araçları çalıştıran en önemli parça elbette ki motorudur. Bir motorun verimli şekilde çalışabilmesi için bazı parçalara ihtiyacı vardır. Bu parçalardan biri de hava filtresidir. Hava filtresi, dışarıdan motora gelen havanın temizlenerek motora iletilmesini sağlamaktadır. Hava bu filtreden geçmeden asla motora ulaşamaz.
Hava filtresinin iyi çalışması sayesinde havada bulunan bütün zararlı maddeler süzülür. Böylece motor olası zararlardan korunmuş olur. Otomobillerde kullanılan filtreler bilindik kağıt filtrelerden biraz daha farklıdır. Araçlarda iki tür filtre kullanılır. Bunlardan biri sünger filtre, diğeri ise yağlı pamuk – tel karışımı filtredir.
Sünger filtrede geçirgenlik daha fazladır bu sayede daha fazla performans elde edilir. Ancak aynı oranda da tozu motora geçirilmesine neden olacaktır. Yağlı pamuk – tel karışımı filtre ise yağ içeriğinden dolayı tozu ve kiri daha iyi tutar. Elbette bu filtrenin de hava geçirgenliği sünger kadar yüksek olmayacaktır.
Araçlarda filtre iki şekilde kullanılır. Bunlar açık ve kutu içinde olarak açıklanabilir. Kutu içi filtrelerde aracın filtre yuvasına takılan hava filtresi daha fazla geçirgenlik sağlar. Açık filtrede ise hava emilimi bir aparat sayesinde gerçekleştirilir.  Her iki filtre çeşidinin de belirli aralıklarla temizlenmesi önemlidir.
Açık filtrelerde aracın orijinal filtre sisteminde meydana gelen hava akış hızı kaybı ortadan kaldırılabilir. Yanma odasına daha fazla hava girişi olduğu için bu filtrelerde Aracın gücünde belirli oranda artış gözlemlenmektedir.

ETİKETLER: ,
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: